Podsłuchy radiowe, nadajniki podsłuchowe

 

Podsłuchy radiowe są to nadajniki wyposażone w mini mikrofony zbierające dźwięk i przesyłające go drogą radiową na daną odległość do odbiornika. Nadajniki radiowe możemy podzielić na podsłuchy mniej zaawansowane przesyłające sygnał na odległość do 400 m jak i na profesjonalne podsłuchy stabilizowane kwarcowo wysyłające dźwięk na odległość nawet do 2 km w terenie otwartym.

 

Podsłuchy radiowe

 

Podsłuchy radiowe mniej zaawansowane najczęściej pracują na częstotliwościach od 88 do 200 MHz i przesyłają dźwięk do specjalnie przestrojonego odbiornika na odległość 200- 400m. W celu rejestrowania tego, co zbiera podsłuch bardzo często istniej możliwość podłączenia do odbiornika dyktafonu. Pluskwy tego typu na ogół zasilane są bateriami AA lub R20, przez co czas pracy w zależności od modelu dochodzi nawet od 40 do 250 dni. Obsługa jest bardzo prosta.

Do pluskwy należy włożyć odpowiednią baterię, rozwinąć w miarę możliwości antenę i ukryć nadajnik tak, aby nikt go nie znalazł. Następnym krokiem jest już tylko dostrojenie odbiornika do częstotliwości, na jakiej pracuje nasz nadajnik i gotowe. Profesjonalne podsłuchy kwarcowe są najczęściej o wiele mniejszych rozmiarów i pracują przede wszystkich na wyższych częstotliwościach powyżej 400 MHz. Tak wysoka częstotliwość gwarantuje nam, że dźwięk zbierany przez podsłuch nie zostanie przechwycony przez przypadkowe radioodbiorniki w jego otoczeniu. Najprościej mówiąc sąsiad słuchający swojej ulubionej stacji nie usłyszy tego, co dzieje się w naszym mieszkaniu za ścianą przeszukując swoje ulubione stacje radiowe. W zależności od typu nadajnika może on pracować na jednej baterii od 24h nawet do 50 dni. Jeśli czas pracy może okazać się niewystarczający istnieje możliwość zamaskowania nadajnika radiowego choćby w przedłużaczu, gniazdku elektrycznym lub innym przedmiocie dostarczonym przez klienta, które posiadać będzie stałe zasilanie w celu nieograniczonej pracy operacyjnej.

Do odbioru dźwięku w tym przypadku niezbędne jest posiadanie skanera szerokopasmowego lub innego odbiornika pracującego w przedziale częstotliwości, co nasz nadajnik. W celu rejestrowania tego, co zbiera podsłuch istnieje możliwość podłączenia dyktafonu cyfrowego najlepiej z funkcją VOX (nagrywanie w chwili wykrycia dźwięku). Ogromną zaletą profesjonalnych podsłuchów kwarcowych jest ich stabilność- oznacza to, że nie rozstrajają się one podczas dotykania a nawet przenoszenia oraz zbierają bardzo czysty i wyraźny dźwięk w odróżnieniu od podsłuchów mniej zaawansowanych technicznie czy podsłuchów GSM.
Ich małe rozmiary, krótkie anteny, możliwość regulacji dźwięku w niektórych przypadkach a także możliwość zamaskowania w urządzeniach posiadających stałe zasilane sprawiają, że nadajnik podsłuchowe z tej serii zawsze ciszyły się i będą cieszyć się ogromną popularnością wśród osób ceniących sobie profesjonalizm, dyskrecję oraz nieporównywalnej jakości dźwięk a nawet możliwość podsłuchania bardzo cichych rozmów.